تبلیغات
وبلاگ تخصصی اطاق عمل

وبلاگ تخصصی اطاق عمل
تخصصی ترین وبلاگ آموزشی دانشجویان اطاق عمل 
نظر سنجی
این وبلاگ در چه سطحی قرار دارد...

واریس را بهتر بشناسیم

ظاهر واریس تنابی توده های نرم متعدد زیر پوست می باشند که با بالا بردن اندام ناپدید می شوند و بر عکس با آویزان نمودن اندام دوباره ظاهر می شوند. در 25 درصد زنان و 15 درصد مردان واریس تنابی به علت نارسایی وریدهای سیستم سطحی گزارش شده است. نارسایی دریچه ای در بسیاری از افراد که واریس تنابی ندارند و فقط دچار واریس مویرگی می باشند هم دیده می شود. گرچه زخم وریدی مچ پا معمولا به علت نارسایی سیستم عمقی می باشد ولی احتمال زخم پا به علت نارسایی سیستم سطحی هم وجود دارد. در ده سال اخیر توجه بیشتری به بیماری وریدی شده است و استفاده از روش های جدید تشخیص مانند داپلر رنگی و درمان مانند لیزر داخل رگ، زمینه را برای پیشرفت فراهم ساخته است. به راستی چرا دریچه ها از کار می افتند؟همانطور که می دانید ممکن است تعداد دریچه به دلیل مادرزادی کمتر از معمول باشند و یا درست کار نکند. یا دیوار رگ آسیب دیده و ضعیف شده باشد و اجازه ندهد لبه های دریچه ها کاملا به هم برسند و از برگشت خون جلوگیری کنند. آسیب به دریچه ها به دلیل لخته شدن خون در داخل رگ ها است و فشار غیرمعمول به رگ ها به دلیل چاقی، حاملگی و یا زیاد ایستادن می باشد.
تاثیر واریس روی افراد چه می باشد؟
در خیلی از افراد بیماری واریس پا هیچ نوع ناراحتی به وجود نمی آورد و بیماران فقط از ظاهر پا شاکی هستند. در گروهی علائم خفیف تا شدید دیده می شود و در تعداد محدودی واریس می تواند عوارض خطرناکی داشته باشد. برخی از علائم و شکایات بیماران به قرار زیر می باشند:
- کوفتگی و خستگی پا به خصوص در پایان روز و یا بعد از ایستادن به مدت طولانی.
- ورم پا که «گوده گذار» است و به خوبی توسط جوراب کشی کنترل می شود.
- خارش و یا تغییر در رنگ مچ پا و احتمال زخم شدن مچ پا.
- درد شدید و ناگهانی و سفت شدن برآمدگی های واریسی به علت لخته شدن خون داخل رگ. در این شرایط امکان پیشرفت لخته به سیستم عمقی وجود دارد و همینطور احتمال آمبولی ریه که می تواند خطرناک باشد.
چگونه بیماری رگ ها بررسی می شوند؟
- داپلردستی: داپلر دستی وسیله کوچک و ارزان قیمتی است که با آن می توان جریان خون را در داخل رگ ها بررسی کرد. صدای جریان خون داخل رگ هنگامی که بیمار ایستاده است و سپس بعد از فشار روی رگ در قسمت پایین تر بررسی می شود. با این مانور یک صدای «ووش» شنیده می شود. در افراد سالم هنگامی که فشار روی رگ قطع می شود صدایی شنیده نمی شود ولی در بیماران نارسایی دریچه ای به علت عدم کنترل برگشت، صدای برگشت خون شنیده می شود. مانور دیگری که انجام می شود این است که از بیمار خواسته می شود که «زور» بزند. معمولا در افراد سالم صدای برگشت خون شنیده نمی شود ولی در افراد بیمار با نارسایی وریدی صدای برگشت خون شنیده می شود.
- داپلر رنگی: مرحله بعدی بررسی استفاده از داپلر رنگی می باشد. فرق این روش با روش داپلر دستی این است که داپلر رنگی نه تنها جریان خون را آشکار می کند بلکه تصویر واضحی ازفرم و ساختمان رگ ارائه می دهد. این روش در تشخیص نارسایی دریچه ای در سیستم سطحی و عمقی و در رگ های ارتباطی بسیار دقیق می باشد و به پزشک معالج در تصمیم گیری برای مناسب ترین درمان کمک می کند. جراح باید به سوال های زیر جواب بدهد. آیا نارسایی دریچه ای در سیستم سطحی است و یا عمقی و یا هر دو؟ کدام قسمت سیستم سطحی نارسایی دارد، سافن کوتاه یا سافن بلند و یا رگ های ارتباطی؟ داپلر رنگی درحال حاضر به عنوان بهترین روش تشخیص شناخته شده است. در درمان واریس توسط «لیزر داخل رگ» از داپلر رنگی حین عمل استفاده می شود.طبقه بندی: بیماری ها،
[ پنجشنبه 18 فروردین 1390 ] [ 02:39 ب.ظ ] [ ابوالقاسم بحرینی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ


درد و دل با خدا.............

از خدا خواستم عادت‌های زشت را تركم بدهد.
خدا فرمود:خودت باید آنها را رها كنی..
از او خواستم به من صبر عطا كند.
فرمود: صبر، حاصل سختی و رنج است. عطاكردنی نیست، آموختنی است.
گفتم: مرا خوشبخت كن.
فرمود: نعمت از من خوشبخت شدن از تو.
از او خواستم مرا گرفتار درد و عذاب نكند.
فرمود: رنج از دلبستگی‌های دنیایی جدا و به من نزدیك‌ترت می‌كند.
از او خواستم روحم را رشد دهد.
فرمود: نه تو خودت باید رشد كنی. من فقط شاخ و برگ اضافی‌ات را هرس می‌كنم تا بارور شوی.
از خدا خواستم كاری كند كه از زندگی لذت كامل ببرم.
فرمود: برای این كار من به تو زندگی داده‌ام.
از خدا خواستم كمكم كند همان‌قدر كه او مرا دوست دارد، من هم دیگران را دوست بدارم.
خدا فرمود: آها، بالاخره اصل مطلب دستگیرت شد
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
<('Start Audio blog code www.Pichak.net -->