تبلیغات
وبلاگ تخصصی اطاق عمل

وبلاگ تخصصی اطاق عمل
تخصصی ترین وبلاگ آموزشی دانشجویان اطاق عمل 
نظر سنجی
این وبلاگ در چه سطحی قرار دارد...

پژوهشگران دانشكده مهندسی هسته‌ای و فیزیك دانشگاه صنعتی امیركبیر با استفاده از روش طبقه بندی سلولی (آتاماتای سلولی) توانستند با دقت بالا احتمال بدخیمی نقاط بسیارریز (رسوب ذرات بسیار ریز كلسیم‌دار) در سینه را تشخیص دهند.

به گزارش فارس، سرطان سینه یكی از خطرناك‌ترین سرطان‌ها در میان زنان است كه سالانه 47 مورد در 100 هزار زن به آن مبتلا می‌شوند. 

هاجر مرادمند پژوهشگر طرح،‌ استفاده از ماموگرافی دوره‌ای را روشی برای تشخیص زودهنگام این بیماری ذكر كرد و گفت: تشخیص در زمانی كه هسته‌های اولیه سرطانی به شكل ذرات سخت شده (رسوب ذرات بسیار ریز كلسیم‌دار میكروكلسیفیكیشن) هستند به ویژه در بانوان جوان به سختی صورت می‌گیرد. 

وی افزود: این دشواری هم می‌تواند موجب تشخیص ندادن برخی بیماران و رسیدن بیماری به مراحل حادتر شده و هم می‌تواند در موارد تشخیص نادرست، منجر به نمونه‌برداری‌های بی‌مورد شود. این در حالی است كه تشخیص زودهنگام نقش مؤثری در درمان موفقیت‌آمیز سرطان سینه دارد و تكه‌برداری نا به جا هم هزینه، زمان و درد غیرلازم را به بیمار تحمیل می‌كند. 

مرادمند روش كار خود را استفاده از نرم‌افزار مطلب برای پردازش تصاویر ماموگرافی ذكر كرد و گفت: تصاویر پس از پیش پردازش اولیه وارد مرحله بهبود سایه روشن (كنتراست) می شود تا خوشه‌های میكروكلسیفیكیشن كه به صورت دانه های سفید بسیار ریز در تصاویر ماموگرافی دیده می شوند را بهتر تشخیص بدهیم. 

وی افزود: در بخش بعد، خوشه‌های مشكوك جدا و به وسیله آتاماتای سلولی به دو دسته خوش خیم و بدخیم طبقه‌بندی شدند، با این كار دقت تشخیص در مقایسه با رویه‌های متداول در بخش‌های رادیولوژی 10 درصد افزایش پیدا كرد و به میزان 94 درصد رسید. 

پژوهشگر طرح، تعداد موارد بررسی شده در این پ‍ژوهش را 152 مورد ذكر كرد و گفت: هر چه كیفیت تصاویر گرفته شده بهتر باشد و نیز در شیوه تصویربرداری دیجیتال، دقت قابل افزایش خواهد بود. 

براساس این گزارش، این طرح در رساله كارشناسی‌ارشد پرتوپزشكی در دانشگاه صنعتی امیركبیر با راهنمایی سعید ستایشی و مشاوره علی رضا كریمیان و مهری سیروس انجام شده و از نتایج آن تاكنون دو مقاله در نشریات معتبر علمی و یك سخنرانی تهیه شده است. طبقه بندی: پزشکی سلامت،
[ پنجشنبه 18 فروردین 1390 ] [ 07:19 ق.ظ ] [ ابوالقاسم بحرینی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ


درد و دل با خدا.............

از خدا خواستم عادت‌های زشت را تركم بدهد.
خدا فرمود:خودت باید آنها را رها كنی..
از او خواستم به من صبر عطا كند.
فرمود: صبر، حاصل سختی و رنج است. عطاكردنی نیست، آموختنی است.
گفتم: مرا خوشبخت كن.
فرمود: نعمت از من خوشبخت شدن از تو.
از او خواستم مرا گرفتار درد و عذاب نكند.
فرمود: رنج از دلبستگی‌های دنیایی جدا و به من نزدیك‌ترت می‌كند.
از او خواستم روحم را رشد دهد.
فرمود: نه تو خودت باید رشد كنی. من فقط شاخ و برگ اضافی‌ات را هرس می‌كنم تا بارور شوی.
از خدا خواستم كاری كند كه از زندگی لذت كامل ببرم.
فرمود: برای این كار من به تو زندگی داده‌ام.
از خدا خواستم كمكم كند همان‌قدر كه او مرا دوست دارد، من هم دیگران را دوست بدارم.
خدا فرمود: آها، بالاخره اصل مطلب دستگیرت شد
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
<('Start Audio blog code www.Pichak.net -->